Farba akrylowa

Malarstwo akrylowe jest stosunkowo młodą techniką, w połowie XX wieku upowszechnili ją artyści pop artu, m.in. Andy Warhol. Obecnie akryl zyskuje coraz większe grono zwolenników, gdyż jest uniwersalny – farbami akrylowymi można malować jak farbami olejnym lub jak akwarelowymi (z pewnymi różnicami). Dużym atutem tych farb jest to, że rozpuszczają się w wodzie, nie potrzebne są specjalne rozpuszczalniki, szybko schną, co może być niestety wadą przy długim operowaniu pędzlem i mają intensywne barwy. Po wyschnięciu farby pozostaje gładka, trwała i elastyczna powłoka, która nie żółknie. Malowanie farbami akrylowymi zaczynamy od przygotowania warsztatu pracy twórczej.

 

Akrylami można malować na kilka sposobów:

 

  • Technika zbliżona do olejnej – nakłada się od grubszych, kryjących warstw farby do delikatnych laserunków. Przewagą akryli nad olejami jest to, że warstwy szybko schną (od 15 min. do kilku godzin) i można dość szybko nakładać kolejne, nawet wiele warstw dla uzyskania żądanego koloru i wrażenia głębi.
  • Technika akwarelowa – na szkic nakłada się farby akrylowe rozpuszczone w wodzie (jak akwarele), na mokry lub na suchy papier, ale należy pamiętać, że akryl szybko schnie i nie jest możliwe takie cieniowanie i zlewanie barw jak w akwareli, ale da się niedociągnięcia retuszować.
  • Efekty fakturalne – gęstą farbą akrylową można za pomocą szpachli nakładać grube warstwy, nawet impasty (akryl jest elastyczny i nie pęka). Jeśli z farbą akrylową zmieszamy piasek lub trociny, uzyskujemy ciekawą fakturę.
  • Kolaże – akryl świetnie nadaje się do łączenia z różnymi materiałami, jest dobrym spoiwem.
  • Techniki mieszane – ponieważ farba akrylowa jest rozpuszczalna w wodzie z powodzeniem można ją łączyć z akwarelą, tuszem czy gwaszem oraz z ołówkiem, węglem i pastelem.